Gönderen Konu: İMAMI RABBANİ HAZRETLERİ  (Okunma sayısı 1298 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Hülya Çalışkan

İMAMI RABBANİ HAZRETLERİ
« : Mayıs 05, 2011, 12:25:02 ÖS »
 
MEKTÛBAT VE İMÂM-I RABBÂNÎ

Âriflerin ışığı, velîlerin önderi, islâmiyetin bekçisi ve Müslümanların sığınağı, imâm-ı Rabbânî Müceddîd-i Elf-i Sânî Ahmed Farukî Serhendî hazretleri, hicri 971’de (m.1563) Hindistan’da Serhend şehrinde doğup, 1034’de (m.1624) yine orada vefât etti.

Derin âlim, büyük velî ve müctehid idi. Silsile-i aliyyenin yirmiüçüncü halkasıdır. Nakşibendiyye, Kadiriyye, Çeştiyye, Kübreviyye, Sühreverdiyye tarikatlarında mürşid-i kâmil idi.

Resûlullah sallallahü aleyhi ve sellem buyurdu ki:

“Ümmetimden, Sıla isminde biri gelecektir. Onun şefaati ile Cennete çok kimseler girecektir.”  [Suyutî]

Bu hadîs-i şerîfteki Sıla isminin, imâm-ı Rabbânî hazretlerine lâyık olduğunu, yüzlerce âlim sözbirliği ile bildirmişlerdir. Sıla ismini, ondan evvel kimse almamıştır. 17 yaşında, zahirî ve bâtınî ilimlerin üstadı oldu. Yüksek dereceleri, eşsiz makamları, kerametleri ve her bakımdan üstünlükleri anlatılacak gibi değildir.

Allahü teâlânın sevgilisi, ikinci bin yılın müceddîdi ve nurlandırıcısı, Cenâb-ı Hakka yaklaşanların kalblerinin kıblesi, âlimlerin göz bebeği ve velîlerin baş tâcı idi.

 Kelâm, fıkıh ve tasavvufun marifetlerini açıklayan ve aslı fârisî olan Mektûbât kitabı uçsuz bir deryâdır. Üç cilt olup, 536 mektûbunun toplanmasından meydana gelmiştir. imâm-ı Rabbânî hazretleri bu eserinde, insanoğlunun ruhî hastalıklarının tedavi yollarını göstermiş, islâm dinine nasıl inanılacağı, ibâdetlerin ehemmiyeti, evliyâlık, Resûlullahın güzel ahlâkı, islâmiyet, tarîkat ve hakikatin ayrı ayrı şeyler olmadıkları gayet açık bir şekilde izah edilmiştir. Türkçe basılan Mektûbât kitabı, birinci cildinin tercümesidir. Bu kitap 512 sayfa olup, 313 mektup vardır.


Seyyid Abdülhakîm-i Arvasî hazretleri buyurdu ki: “Allahın kitabından ve Resûlullahın hadîslerinden sonra, islâm kitaplarının en üstünü, en faydalısı, Mektûbât kitabıdır.”
 

Çevrimdışı вαşκαп

Ynt: İMAMI RABBANİ HAZRETLERİ
« Yanıtla #1 : Mart 25, 2016, 02:38:25 ÖS »
 cgp
 

Çevrimdışı Özgür Kız

  • Kırmaktan sevmeye vakit bulamadığın insanın hakkını ödeyemeyeceksin ..
  • Özel Üye
  • *
  • İleti: 21221
  • Mesajın Beğenildi: 64 Kere
  • Rep 3663
  • Umarım bir gün dermanı bende olan bir derdin olur
Ynt: İMAMI RABBANİ HAZRETLERİ
« Yanıtla #2 : Mayıs 25, 2018, 10:28:46 ÖÖ »
 

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
2 Yanıt
1916 Gösterim
Son İleti Nisan 27, 2018, 06:33:23 ÖS
Gönderen: Özgür Kız