Gönderen Konu: Kuranı Kerimde Adabı Muaşeret  (Okunma sayısı 1419 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbiter

 • *
 • İleti: 842
 • Rep 830
 • Arkham City
 • Takımınız: GencFB
 • İlişki Durumunuz: Yok
Kuranı Kerimde Adabı Muaşeret
« : Aralık 07, 2011, 10:09:15 ÖÖ »
selamlaşmak

“Size bir selâm verildiği zaman ondan daha güzeliyle veya aynı selamla karşılık verin. Şüphesiz Allah her şeyin hesabını gereği gibi yapandır.” (Nisa 4/86)

“Ey iman edenler! Kendi evlerinizden başka evlere geldiğinizi hissettirip (izin alıp) ev sahiplerine selam vermeden girmeyin...” (Nur24/27)


Kendi Evinin Dışındaki Evlere İzin Almadan Girmemek

“Ey iman edenler evlerinizden başka evlere yakınlık kurup (izin almadan) ve (ev halkına) selam vermeden girmeyin. Bu sizin için daha hayırlıdır; umulur ki öğüt alıp düşünürsünüz. Eğer orada kimseyi bulamazsanız size izin verilinceye kadar artık oraya girmeyin; ve eğer "Dönün" denirse siz de dönün bu sizin için daha temizdir. Allah yaptıklarınızı bilendir. İçinde oturulmayan ve sizin için bir meta (yarar) bulunan evlere girmenizde bir sakınca yoktur. Allah açığa vurduklarınızı da sakladıklarınızı da bilir.” (Nur 24/27-29)

Yürüyüş ve Konuşma Adabı

“Küçümseyerek surat asıp insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Çünkü Allah hiçbir kibirleneni övüngeni sevmez. Yürüyüşünde orta bir yol tut sesinden de (yüksek perdeleri) eksilt. Çünkü seslerin en çirkin olanı gerçekten eşeklerin sesidir." (Lokman 31/18-19)

“İnananlar arasında çirkin şeylerin yayılmasını arzulayan kimseler için dünyada da ahrette de çetin bir ceza vardır. Allah bilir siz bilmezsiniz.” (Nur 24/19)

“Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz?” (Saf 61/2)

“Güzel söz ve bağışlama arkasından incitme gelen sadakadan daha iyidir. Allah zengindir acelesi de yoktur.” (Bakara 2/ 263)

“Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve doğru söz söyleyin ki Allah sizin işlerinizi düzeltsin ve günahlarınızı bağışlasın. Kim Allah’a ve Resulüne itaat ederse muhakkak büyük bir başarıya ulaşmıştır.” (Ahzab 33/71)

Yeme ve İçme Adabı

“Yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü o israf edenleri sevmez.” (A’raf 7/31)

“Ey peygamberler! Temiz şeylerden yiyiniz ve iyi ameller işleyiniz. Doğrusu ben sizin yaptığınız şeyleri tamamen bilirim.” (Mü’minun 51)

“Size rızık olarak verdiğimiz şeylerin temiz ve helal olanlarından yiyin. Bu konuda aşırı da gitmeyin yoksa üzerinize gazabım iner. Gazabım da kimin üzerine inerse o muhakkak helak olmuş demektir.” (Ta’ha 81)

“Ey iman edenler! Eğer siz ancak Allah’a kulluk ediyorsanız size verdiğimiz rızıkların iyi ve temizlerinden yiyin ve Allah’a şükredin. Allah size ancak leş kan domuz eti ve Allah’tan başkası adına kesileni haram kıldı. Ama kim mecbur olur da istismar etmeksizin ve zaruret ölçüsünü aşmaksızın yemek zorunda kalırsa ona günah yoktur. Şüphesiz Allah çok bağışlayandır çok merhamet edendir.” (Bakara 2/172-173)

İnsanlar Hakkında Kötü Zanda Bulunmamak Kusur Araştırmamak ve Gıybet Etmemek

“Ey iman edenler! Zannın bir çoğundan sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir çok merhamet edendir.” (Hucurat 49/12)

“Ey iman edenler! Eğer bir fâsık size bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz.” (Hucurat 49/ 6)

İftirada Bulunmamak

“Çünkü siz bu iftirayı dilden dile birbirinize aktarıyor hakkında bilgi sahibi olmadığınız şeyi ağızlarınızda geveleyip duruyorsunuz. Bunun önemsiz olduğunu sanıyorsunuz. Halbuki bu Allah katında çok büyük (bir suç) tur.” (Nur24/15)

“Mü'min erkeklere ve mü'min kadınlara irtikab etmedikleri (bir suç) sebebiyle eziyet edenler ise gerçekten bir iftira ve açık bir günah yüklenmişlerdir.” (Ahzab33/ 58)

“Korunan (iffetli) kadınlara (zina suçu) atan sonra dört şahit getirmeyenlere de seksen değnek vurun ve onların şahitliklerini ebedi olarak kabul etmeyin. Onlar fasık olanlardır.”( Nur24/4)

Ev İçinde Oturma Adabı

“Kör olana güçlük yoktur topal olana güçlük yoktur hasta olana da güçlük yoktur; sizin için de gerek kendi evlerinizden gerekse babalarınızın evlerinden annelerinizin evlerinden erkek kardeşlerinizin evlerinden kız kardeşlerinizin evlerinden amcalarınızın evlerinden halalarınızın evlerinden dayılarınızın evlerinden teyzelerinizin evlerinden anahtarına malik olduğunuz (yerlerden) ya da dostlarınızın (evlerin)den yemenizde bir güçlük yoktur. Hep bir arada veya ayrı ayrı yemenizde de bir günah yoktur. Evlere girdiğiniz vakit Allah tarafından kutlu güzel bir yaşama dileği olarak birbirinize selam verin. işte Allah size ayetleri böyle açıklar umulur ki aklınızı kullanırsınız.” (Nur 24/61)

Mütevazı Olmak

“Sakın onlardan bazı sınıflara verdiğimiz dünya malına göz dikme onlardan dolayı üzülme ve müminlere alçak gönüllü ol.” (Hicr 15/88)

“(Ey Muhammed!) O ihlâslı ve mütevazi insanları müjdele!” (Hac 22/34)

“Rahmân'ın(has) kulları onlardır ki yeryüzünde tevazu ile yürürler ve kendini bilmez kimseler onlara laf attığında (incitmeksizin) "Selam!" derler (geçerler);” (Furkan 25/63)

Alay Etmemek

“Ey müminler! Bir topluluk diğer bir topluluğu alaya almasın. Belki de onlar kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da kadınları alaya almasınlar. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Kendi kendinizi ayıplamayın birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın. İmandan sonra fâsıklık ne kötü bir isimdir! Kim de tevbe etmezse işte onlar zalimlerdir.” (Hucurat 49/11)
 

Çevrimdışı Özge

 • Radyo Ailemiz
 • *
 • İleti: 1738
 • Rep 347
 • Cinsiyet: Bayan
 • Takımınız: Fenerbahçe
Ynt: Kuranı Kerimde Adabı Muaşeret
« Yanıtla #1 : Aralık 11, 2011, 06:04:17 ÖÖ »
bilgilendırme için tşklr

Çevrimdışı Özgür Kız

 • Gönül yorgun düştüğünde,yürek dilsiz kalır..
 • Özel Üye
 • *
 • İleti: 20970
 • Mesajın Beğenildi: 21 Kere
 • Rep 3660
 • Cinsiyet: Bayan
 • Burcum: İkizler
 • İlişki Durumunuz: evli
Ynt: Kuranı Kerimde Adabı Muaşeret
« Yanıtla #2 : Ekim 01, 2018, 04:59:39 ÖS »
 

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
2 Yanıt
1380 Gösterim
Son İleti Ekim 01, 2018, 05:01:30 ÖS
Gönderen: Özgür Kız
2 Yanıt
1585 Gösterim
Son İleti Ekim 01, 2018, 05:01:08 ÖS
Gönderen: Özgür Kız
2 Yanıt
1638 Gösterim
Son İleti Ekim 01, 2018, 05:00:45 ÖS
Gönderen: Özgür Kız