Gönderen Konu: Gurbet bana yabancıydı, şimdi içindeyim  (Okunma sayısı 1297 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yedi Numara

Gurbet bana yabancıydı, şimdi içindeyim
« : Haziran 16, 2012, 12:49:38 ÖS »


Gurbette yaşayan ve "uzaklık yazarken insanı özgür ve yalnız kılar" diyen şair, Saatimi Geri Aldım adlı eserinde, uzaklardan gelen sesiyle yakın duyguların tarifini yapıyorEmine Elif Kotan'ın röportajı

"Bir insanın, sanatın inceliğiyle beraber kaim olabilmesi zor. Yazmanın hakkını vermek, kalemi neden elime aldım demek, dertleri yüklenmek; zor. Nedense zoru seven bir yanım var" diyen şair Ümit Zeynep Kayabaş Saati Geri Aldım'da hüzün ve umudun şiirlerini anlatırken, ikinci kitabında ne tekrar ne de klişe endişesi yaşamadığını söylüyor ve şiirin ruhuna sunduğu hazzın kendisini gerginliğe meyil edecek, şiir şu veya böyle olmalı diyecek tüm kaygılardan uzak tuttuğunu ekliyor.

Ümit Zeynep Kayabaş kimdir ve şiirle olan macerası nasıl başladı?

Hayatın şiir adlı durağında var olan, insanlığın temel taşı her hâlükarda nezaket olmalı diyen ve bu taşı kalbin nuruyla eritilmesini arzu eden, adaletsizliğe tahammül edemeyen bir kişi. Sanırım biraz da sabırsız, kırılgan ve gülleri çok seven...

İlk okul birinci sınıftayken elimde bir şiir kâğıdı, ilk bayram merasimi, kürsüye boyu yetişmeyen minicik bir kız çocuğu... Her bayram, her merasimde şiir okur buldum kendimi. Ve şiirin altındaki isimler! Şairlerin anlatamayacağım, hiç bir zamanda anlayamayacağım büyüsü içinde var oluşum... Bu mu sürüklemişti beni şiire? Sanmam. Sekiz- dokuz yaşındayken ders kitaplarının harici öykü, sözlük okurdum. On iki yaşımda tanıştığım Peyami Safa' da bulduğum haz hepsinin ötesinde olmuştu. Bir yandan günlükler tutarken sürekli roman okuyordum. Evet, bir gün ben de roman yazarı olabilirim belki dedim ama günlük defterlerim, şiir defterine dönüşüyordu kendiliğinden. Bu bir akıştı, farkında olmadan şiire doğru süzülüştü... Ruhun tekâmül noktası şiir olmuştu. İyi ki şiirdeyim...

Kadın şairleri kabullenmekte güçlük çeken erkek egemen bir camiada, Ümit Zeynep Kayabaş, kadın bir şair olarak ikinci kitabını çıkardı. Bu kabul noktasının zorluğunu yaşıyor musunuz?

Bir insanın, sanatın inceliğiyle beraber kaim olabilmesi zor. Yazmanın hakkını vermek, kalemi neden elime aldım demek, dertleri yüklenmek; zor olduğu kadar evet, kadın şair olmak da zor. Nedense zoru seven bir yanım var... Her şiir, kalbi ayrı yakar. Bu ateşten haberdar olamayanların, bakış açısı çok uzağımda. Ben, kendi sesimle şiirimi yazıyorum. Erkek egemen camianın şiir sesini yansıtmadığım, eril dilden uzak olduğum müddetçe (bu üslup) kadın şairlerin var olduğunun çok güçlü bir kanıtıdır...

Fransa'da yaşıyorsunuz. Gurbet tarih boyunca şiirlere konu olmuş hatta şaire "ben gurbette değilim, gurbet benim içimde" dedirtmiş bir olgu. Gurbette yaşıyor olmanın sizin şiirinize olumlu ya da olumsuz bir katkısı var mı?

Gurbet ne kadar yabancı bir kelimeydi bana bir zamanlar. Şimdi içindeyim- içimde... Bu kelime bana önce özlemi öğretti... Özlem sarhoş edince ruhumu ben de tanımadığım 'bir başka ben' barındığını hissetim.

Evet, uzaklık özgür kılar insanı yazarken. Bir o kadar da yalnız... Ve en büyük avantajınız da cesurca yazabilmeniz olur. Kalabalık kentin, şiir adlı durağında sadece şiirle var olmanın tadı anlatılmaz ancak yaşanır sanırım.

Bu kent bana kesintisiz şiir sunuyor...

Ikinci kitabınız Saati Geri Aldım okuyucuya karışık hisler yaşatıyor; biraz hüzün, biraz özlem, ama en çok yalnızlık ve aşk. Aşk ve yalnızlığın tarifi nedir Ümit Zeynep Kayabaş için?

(Kitabın son şiiri ' Dağılış- yitik kalpler' olacaktı. Şiirler burada bitecekti. Yanılgılar adını verdiğim bölüm( son bir iki sayfa) iç kırgınlığın sesiydi... Zaten şiir sesime pek yakın değil bu sunum. Sanırım mizanpaj hatası oldu. ' Yanılgılar' son bölüm olarak verilecekken şiir başlığı gibi olmuş... Bir de 'Yeryüzü Yorgunluğu' adlı şiirde - dünya yeniden yaratılmalı yorulduğumuzda' olacaktı. Diğer söylem itikat noktasında bozukluktur. )

Evet, parantez içinden sonra; Aşk ve yalnızlık sorunuza gelelim. İkisi de

Ne kadar tafsilatlı konu değil mi. Aşk; ilk boyutta, ilahî bir beste ifadesinden aciz kaldığım. İkinci boyutta ise kalbin, haz bulduğu kalple buluşması... Bazen sessizlik dalgası olarak ruhta yankılansa da aşk; kalbin teslimiyetini süzerken muazzam bir haz çığlığı sunar muhatabının iç dünyasına... Üçüncüsü sıklet verense bu, kör bir alışkanlık dahası arsızlıktır...

Yalnız olabilmek ve yalnızlığın yüklediklerinden haberdar olabilmek kişiye ya şiirle ya da diğer edebi dallarla dönüş yapar. Bu duygu insana kendini tanıma hakkını verir.

Ne dersiniz - Aynı ağızdan öpebilir miyiz yalnızlığı? Ve iyidir karışık hisler. Zaten ne kadar duru ki insan yaşama?

Kitaba ismini veren şiir "Saati Geri Aldım" hüzün ve umudun birbirine geçtiği yoğun ve etkileyici bir şiir. Şairi için Saati Geri Aldım'ın bir ayrıcalığı var mı?

Güzel özetlemişsiniz şiiri... Evet, hüzün ve umudun birbirini kucaklaması bir yanılgı payı, ruhun ruha ikazı, saatin avutamadığı kalbin titreyişi ve yeryüzü aynasında eriyişi ya da tüm bunların ötesine sarılıştı 'saati geri aldım şiiri.' Kitaba ismini veren şiirden ara başlıklarım olsa da ayrılamadım. Veya ayrılmak istemedim. Gün boyu yağan yağmurda ıslanırken ben, değişiyordu mevsim... Gece ve gündüz kovarken birbirini, hala aynı saatte olmak istedim. Bu kitapta; ne tekrar ne de klişe endişesi yaşamadım. Şiirin ruhuma sunduğu haz; gerginliğe meyil edecek, şiir şu veya böyle olmalı diyecek tüm kaygılardan uzak tuttu beni... Bu denli muazzam bir hazda var olurken' saati geri aldım' dediğim an; yağmur son buldu...

"Uzun cümle kurmak için, uzun uzun öpmeyi bilmeli insan hayatı" diyorsunuz; nasıl öper bir şair hayatı?

'Saati geri aldım' adlı şiir kitabı, öpmüş işte hayatı...

Geleceğe dair planlarınız neler, şiir dışında roman ya da öykü okumak mümkün olacak mı Ümit Zeynep Kayabaş'ın kaleminden?

Belki denemeye yelken açarız dedik yine şiir düştü gönül dilimize. Sanırım hep öykü okuyucusu olarak kalırım. Zihnimde Peyami Safa'nın açtığı pencere duruyor hala. Ara sıra konuşuyorum yazarla, sessizce. Ne güzel ilk tanıdığım an gibi ben de kalması, değişmemesi, benim de onda susuzluğumu gidermem... Bilmem ki roman bu sabırsız kalemde var olur mu?

Kentin Tanıklığı

Kokunun ağırlığı küstürüyor vazoyu

Emiyor kent çiçekleri bulanık suyu

Çocuğun asık yüzünde kuruyor

Temmuz huysuzluğu

Evlerin bacasından utanır olmuştu dumanlar

Taşlara aşsız kalmayı öğrenmelisiniz demiştim

-Ah sevgilim! Nasılsa değişiyor duvardaki resim

Unutsana

Parmağının alıştığı fırçayı

En son seviştiğin tuvali

Ve uçmayı öğrettiğin güvercini

-Belki de unutmak- insanın en zayıf hali

Kalbettim sessizliğine sessizliğimi

Geçelim

Çalıyı çırpıyı

Ateş

Yakacağı yeri biliyor

Anne kucağını ve on parmağını

-işaret bilmesen de

(Yeni Şafak Kitap)
7
 

Çevrimdışı Kuskün Çiçek

  • vedalar gözüyle sevenler içindir çünkü gönülden sevenler hiç ayrılmazlar
  • Süper Yönetici
  • *
  • İleti: 30679
  • Mesajın Beğenildi: 129 Kere
  • Rep 6558
  • Cinsiyet: Bayan
  • Yolu sevgiden geçen herkesle birgün bir yerde
  • Burcum: OGLAK
  • Takımınız: fenerli
Ynt: Gurbet bana yabancıydı, şimdi içindeyim
« Yanıtla #1 : Şubat 26, 2017, 07:31:02 ÖS »
 eys bravoo bravoo
vedalar gözüyle sevenler içindir çünkü gönülden sevenler hiç ayrılmazlar
Muammer Ahmet Şiirleri, İsmail Gül Şiirleri, Seyide Doyran Şiirleri, Abdurrahim Karakoç şiirleri , Ahmed Arif şiirleri , Ahmet Hamdi Tanpınar şiirleri , Ahmet Selçuk İlkan şiirleri , Ahmet Telli şiirleri , Ali Erdinç  şiirleri , Arif Nihat Asya  şiirleri , Asil Mavi şiirleri , Aslan Avşarbey  şiirleri , Aşık Veysel  şiirleri , Ataol Behramoğlu şiirleri , Attila İlhan  şiirleri , Ayfer Yazıcı  şiirleri , Ayhan Yıldırım  şiirleri , Bahattin Karakoç şiirleri , Bahtiyar Vahapzade şiirleri , Bayram Mecit  şiirleri , Bedirhan Gökçe şiirleri , Bedri Rahmi Eyüpoğlu  şiirleri , Behçet Necatigil  şiirleri , Birgül Alp şiirleri , Burcu Seul  şiirleri , Cahit Sıtkı Tarancı  şiirleri , Cahit Zarifoğlu  şiirleri , Can Yücel  şiirleri , Cemal Gören  şiirleri , Cemal Safi  şiirleri , Cemal Süreya  şiirleri , Cengiz Numanoğlu  şiirleri , Cihan Balcıoğlu  şiirleri , Didem Madak  şiirleri , Edip Cansever  şiirleri , Emin Çelimli  şiirleri , Emine Çerçi  şiirleri , Emine Şafak  şiirleri , Ercan Baş  şiirleri , Erdal Ercin  şiirleri , Faruk Nafiz Çamlıbel  şiirleri , Fazıl Hüsnü Dağlarca  şiirleri , Fuzuli  şiirleri , Gaffar Güllü şiirleri , Gelincik  şiirleri , Gülsen Tunçkal  şiirleri , Hacı Kısır şiirleri  , İbrahim Karaçay  şiirleri , İbrahim Sadri şiirleri  , İbrahim Sağır şiirleri , İclal Aydın  şiirleri , İsmail Gül  şiirleri , İsmet Ulaş  şiirleri , Kahraman Tazeoğlu şiirleri , Karacaoğlan şiirleri , Kevser Dostagüler şiirleri  , Küçük İskender şiirleri , Mahmut Çiçekdağı şiirleri , Marlyn Hand şiirleri  , Mehmet Akif Ersoy şiirleri , Mehmet Ali Kalkan şiirleri , Mehmet Çetin şiirleri , Melek Avcı Coşkun şiirleri , Melih Cevdet  şiirleri , Melike Yıldız şiirleri , Mevlana Celalettin Rumi şiirleri , Muammer Ahmet Sağlam  şiirleri , Muharrem Kubat şiirleri , Murat Meral şiirleri  , Mustafa Hebip şiirleri , Muzaffer Tayyip Uslu  şiirleri , Mücahit Şen  şiirleri , Nazım Hikmet Ran  şiirleri , Necip Fazıl Kısakürek  şiirleri , Nur Uygun şiirleri , Nurullah Genç  şiirleri , Orhan Veli Kanık  şiirleri , Ömer Hayyam  şiirleri , Özdemir Asaf  şiirleri , Polat Tek  şiirleri , Rabia Barış şiirleri , Sabahattin Ali şiirleri , Selaattin Çoban  şiirleri , Seyide Cinaloğlu Doyran  şiirleri , Sezai Karakoç  şiirleri , Şevki Dinçal  şiirleri , Tevfik Fikret  şiirleri , Turgut Uyar  şiirleri , Uğur Arslan  şiirleri , Uğur Işılak  şiirleri , Ümit Yaşar Oğuzcan  şiirleri , Yahya Kemal Beyatlı  şiirleri , Yavuz Bülent Bakiler şiirleri , Yavuz Dogan  şiirleri , Yıldız Toksöz şiirleri , Yılmaz Erdoğan şiirleri , Yunus Emre şiirleri , Yusuf Hayaloğlu şiirleri , Zikrettin Karaca şiirleri , Ziya Osman Saba  şiirleri , şiir şiir sokağım şiir türleri şiir sokakta şiir nedir şiire gazele şiir kitapları şiir bilgisi şiir defteri şiir aşk şiir oku şiir yarışması 2018 şiir adam şiir adam live şiir alıntıları şiir adam live instagram şiir antolojisi şiir antoloji şiir akımları şiir atölyesi şiir alp a şiiri a şiir evi a şiiri yavuz bülent bakiler a şiir evi ankara a.şiir solak a şiir sokakta a.kadir şiirleri a köpek şiiri a karakoç şiirleri a ile şiir şiir bilgisi test şiir biter şiir biçimleri şiir başlıkları şiir blog şiir bulmaca şiir bilgisi pdf şiir butik otel şiir blogları b şiiri b keskin şiirleri bayrak şiiri b sesi şiir b harfi akrostiş şiir şiir can yücel şiir cafe şiir cafe ortaköy şiir cemal süreyya şiir cumhuriyeti şiir cahit zarifoğlu şiir çeşitleri şiir can şiir ceketli adam kitabı şiir cemal safi ç şiiri behzat ç şiir behzat ç şiir sözleri gökçenur ç. şiirleri c.süreya şiirleri c ile şiir c.bukowski şiirleri gökçenur ç şiir kitabı c vitamini şiirleri c.zarifoğlu şiirleri şiir çözümleme şiir çözümleme yöntemi şiir çeviri şiir çiçek şiir çok güzel şiir çevirisi şiir çevirileri şiir çözümleme yöntemi nurullah çetin şiir çay ç ile şiir şiir dinletisi şiir dizeleri şiir dergileri şiir duygusal şiir duvarda şiir dünyası sözleri şiir denizi d&r şiir kitapları d.bakır şiiri d ile şiir d&r şiir defteri d madak şiirleri d.günü şiirleri d.bakır şiir sözleri d ali erzincanlı şiirleri d.h. lawrence şiirleri şiir eş anlamlısı şiir ekşi şiir edebiyat şiir en güzel şiir ezberle şiir etkinlikleri şiir edip cansever şiir evi şiir ezberleme şiir eloğlu e şiir kitabı şiirler e ödev şiir e book şiirli e kartlar e müfredat şiiri eş e şiir atatürk'e şiir e güzel şiirler öğretmen e şiir şiir fm şiir fon müziği indir şiir falı şiir fonları şiir fonu şiir fotoğrafları şiir film şiir fotoları şiir festivali f.nietzsche şiirleri f ferruhzad şiirleri f gülen şiirleri f ile şiir f akrostiş şiir necip f şiirleri f ile ilgili şiir melek şiiri f nafiz çamlıbel f n çamlıbel şiirleri ilhan berk f şiiri şiir gibi şiir gözlüm şiir güzel şiir gibi sözler şiir gibi kadın şiir günaydın şiir gemisi şiir gece şiir gecesi ğ şiiri g ile şiir anneler g şiirleri ğ akrostiş şiir ğ vitamini şiiri g sesi şiir ğ başlayan şiir g harfi ile şiir ğ ile ilgili şiirler ğ şiir ğüzel şiir öğretmene şiir posta şiir öğretmenler ğünü şiir onur ünlü şiir ğ ile şiir ğ sesi şiir ğ harfi ile şiir şiir hikayeleri şiir hakkında bazı mülahazalar şiir hastanede şiir her yerde şiir hayat şiir hakkında sözler şiir hangi metin grubuna girer şiir hakkında bilgi şiir hangi metinler grubuna girer şiir hasret h şiirist h.ergülen şiirleri atom h şiiri h.cibran şiirleri h ile şiir h harfi şiir h.izgören şiirleri h sesi şiir h nihal atsız şiirleri h ile başlayan şiirler şiir ısmarla şiir ısmarla eylül'ü konuşalım şiir instagram şiir ıhlamurlar çiçek açtığı zaman şiir ılık ılık akıtam şiir ışık şiir ırmak ıhlamur şiir ışıklar şiir ıssız şiir ı şiirler aşk-ı şiir ı ile şiir ı akrostiş şiir ı.ahmet şiirleri bab-ı şiir ı ile başlayan şiirler ı ile ilgili şiirler şiir ingilizce şiir indir şiir ile ilgili sözler şiir isimleri şiir istanbul şiir incelemesi şiir ingilizcesi şiir için fon müzikleri şiir iletişim i şiirler i şiir perisi i şiir sözleri şiir i kamer şiir-i aşk ile şiir şirpençe şiirler i hızırla kırk saat şiir i leyal şiir-i divan şiir jandarmada şiirt jetpa şiir jenerik müzikleri sigir jelatin şiirt jöh şiir janya şiirt judo şiirt jigolo japonca şiir japon şiir türü j ile şiir bay j şiir j.l.borges şiirleri j harfi ile şiir j.j. rousseau şiirleri j ile ilgili şiirler j harfiyle başlayan şiirler şiir konuları şiir kitapları pdf şiir kesitleri şiir karaoke şiir köşesi şiir konusu şiir kısa anlamlı şiir kadın k şiirleri k.iskender şiirleri k.maraş şiirleri k ile şiir k.tazeoğlu şiirleri 555k şiiri bünyamin k şiirleri k.maraş şiir yarışması k.kurultay şiirleri k.tazeoğlu şiir sözleri şiirler şiir lekesi şiir listesi şiir leyla şiir leblebi tozu şiir leyla ile mecnun şiir lirik şiir lise şiir lavinia şiirler kısa satirik l şiir örnekleri l akrostiş şiir l aşk şiirleri l.aragon şiirleri l harfli şiirler atilla ilhan l şiirleri şiir müzikleri şiir mısraları şiir mevlana şiir mavi şiir mektebi ortaokulu nasıl bir okul şiir me şiir mutluluk şiir mektebi iletişim şiir mavisi şiir m.akif ersoy türkiye m şiiri m.mungan şiirleri m harfiyle şiir m akrostiş şiir m.altıok şiirleri m. azad şiirleri türkiye'm şiiri turgut uyar m.akif şiirleri kısa m.ikbal şiirleri şiir ne demek şiir nedir kısaca şiir nasıl okunur şiir nedir özellikleri nelerdir şiir nazım şiir necip fazıl kısakürek şiir nasıl yazılır kuralları şiir ne demek ingilizce n.hikmet şiirleri n.fazıl şiirleri en güzel şiirler n.tevfik şiirleri fatma n şiirleri çetin'in şiir tahlilleri n akrostiş şiir n.kemal şiirleri n aşk şiirleri şiir otel şiir okuyan şiir onedio şiir okuyan erkek şiir okumak şiir okuyan adam şiir okuma kılavuzu şiir orhan veli şiir okulu o şiiri o şiirleri doğuran yalnızlık şairleri öldürür o şiir bitti başka mısra gerekmez o şiiri ahmet haşim o şiir bir daha yazılamaz o şiirler tek başına okunmuyor gel yalvarırım o şiirleri çocuğa yazsaydım o şiir ne demek şiirin o ince küllerini toplayanlar şiir o ki sadece cananını kasteder şiir örnekleri şiir özdemir asaf şiir özellikleri şiir önerileri şiir özlem şiir ödülleri şiir ölçüleri şiir örnekleri kısa şiir ödülleri 2018 şiir özledim ö ile şiir ö harfiyle şiir ö.s.ö şiirleri ö.ç.m şiirleri ö harfi ile şiir akrostiş şiir ö şiir parkı şiir perisi şiir penceresi şiir pdf şiir paylaşım şiir programı şiir parçaları şiir posterleri şiir papatya şiir programları p harfiyle şiir p valery şiirleri p sesi şiir p ile başlayan şiir çeşitleri şiir resimli şiir romantik şiir resmi şiir radyo şiir radyosu şiir resitali şiir rap şiir roots şiir replikleri şiir rastgele r siz şiir r akrostiş şiir r ilgili şiir r t erdogan şiirleri şiir sitesi şiir sokağı şiir sözler şiir sevgiliye şiir sayfası şiir sokakta aşk şiir siteleri s şiiri ş.erbaş şiirleri s.karakoç şiirleri s ile şiir yes şiiri ş akrostiş şiir ş sesi şiir s.ali şiirleri cemal sa şiirleri s.o.s şiiri şiir şiir şiir şarkıları şiir şairleri şiir şekilleri şiir şiir türkiye şiir şantiyede şiir şeklinde fabl şiir şükrü erbaş şiir şekil özellikleri şiir şehri ş ile şiir ş.yahya şiirleri ş 23 nisan şiirleri şiir tahlilleri şiir türleri nelerdir şiir tanımı şiir türleri test şiir turgut uyar şiir tanımları şiir tahlilleri mehmet kaplan şiir temaları şiir t shirt şiirt t.uyar şiirleri t ile şiir t erdoğan şiir 500t şiiri t aşk şiirleri t s eliot şiirleri baki ayhan t şiirleri t.tuğba baş şiirleri şiir uzun şiir umut şiir uygulaması şiir uzun aşk şiir unsurları şiir uzaktan sevmek şiir uyak şiir uyku şiir usta u şiiri ü ile şiir ü harfiyle şiirler hüsrev ü şiirini kim yazmıştır atatürk'ü şiiri ü akrostiş şiir hüsn ü şiir ayın 14 ü şiiri u ile akrostiş şiir şiir üzerine şiir ünlü şiir ümit yaşar oğuzcan şiir üzerine yazılar şiir ülkü ocaklarında şiir üzerine düşünceler suut kemal yetkin şiir ülkü tamer şiir üstadlarımız şiir üzerinde sıfat bulma şiir ünlü şairler ü.y.o şiirleri ü ile ilgili şiirler ü.y.oğuzcan şiirleri şiir ve inşa şiir video şiir ve tefekkür kulübü şiir ve kadın şiir ve zihniyet şiir ve inşa türü şiir vatan şiir ve sözler şiir ve şair şiir ve gelenek v şiir v ile şiir v.hugo şiirleri v sesi şiir orhan v şiirleri v for vendetta şiir v for vendetta şiiri remember v harfi ile şiir aga b v şiirbaz - ondan oldu zaar sözleri şiir yarışmaları şiir yazmak şiir yazarları şiir yaz şiir yazma şiir yarışması 2019 şiir yürek şiir yarışmaları 2018 y faktörü şiiri y kemal şiirleri y.odabaşı şiirleri y'ol şiiri y.emre şiirleri y başlayan şiirler y ile ilgili şiirler y harfi ile şiir y 23 nisan şiirleri akrostiş şiir y harfi şiir zamanı şiir zaman şiir zarifoğlu şiir zıt anlamlısı şiir ziya paşa şiir zindandan mehmete mektup şiir ziya gökalp şiir zulmü alkışlayamam şiir zeynep şiir zeytin z özger şiirleri z ile şiir z raporu şiir z akrostiş şiir a ve z şiiri a.c.z şiirleri z ile ilgili şiirler şiir 0 6 yaş 01 şiir 00 00 şiir 0 kasım şiirleri 0 kasımla ilgili şiir şiir 10.sınıf şiir 1 kıta şiir 1000kitap şiir 15 temmuz şiir 1.sınıf şiir 15 temmuz kısa şiir 19 mayıs şiir 10 kasım şiir 12. sınıf dil ve anlatım şiir 18 mart çanakkale şiirler 1 kıtalık şirinler 1 1 mayıs şiirleri 1.sınıf şiirleri kısa kaldırımlar 1 şiiri 1. sınıf şiirleri 2 kıtalık 1 kıtalık şiirler doğa 1 kıtalık şiirler ve şairleri 1 kıtalık şiir örnekleri şiir 2018 şiir 2 kıtalık şiir 2. sınıf şiir 29 ekim şiir 23 nisan şiir 29 ekimle ilgili şiir 29 ekim cumhuriyet bayramı şiir 2 satır şiir 2017 şiir 23 nisanla ilgili 2 şiiri şiirler 2 kıtalık şiir 2 kıta şiirler 2 kıtalık aşk şiirler 2 sınıf için dağ 2 şiir 2 kıtalık şiirler doğa 2 kıtalık şiir örnekleri şiir 365 şiir 3 kıtalık şiir 3. sınıf şiir 30 ağustos şiir 35 yaş şiir 3 kıtalık aşk şiir 3 kıtalı şiir 30 tane şiir 33 kurşun şiir 30 yaş 3 şiir anlayışı şiirler 3 kıtalık şirinler 3 şiirler 3 kıtalık kısa 3. şahsın şiiri 3 kıtalık şiirler edebiyat 3.sınıf şiirleri 2 kıtalık şiir 4 kıtalık şiir 4 lük şiir 4. sınıf şiir 40 yaşındasın şiir 4 kıtalık aşk şiir 4 mısradan oluşan her bölümüne ne denir 40 şiir 40 şair 40 şiir ve bir şiirler 4 kıtalık ünlü şairlerden 40 şiir 40 şair pdf 4 şiir 1 şehir şiirler 4 kıtalık şiirde 4'lük nedir şiirler 4 mısralık şiirdeki 4 satıra ne denir şiirler 4 5 kıtalık şiir 5. sınıf şiir 5 kıtalık şiir 5 sınıf konu anlatımı şiir 500 şiir 5n1k 555k şiir 5 şiir biçim ve içerik yönünden incelenmesi 571 şiir 5 şiir türü 50 şiir 50 şair 5 şiiri biçim ve içerik olarak inceleme 5 şiirin incelenmesi şiirler 5 kıtalık şiirde 5 mısraya ne denir 5 hececilerin şiir ve sanat anlayışı 5 kıtalık şiirler necip fazıl kısakürek şiir 6. sınıf şiir 6 kıtalık şiir 6 ekim 6 şiir türü şiir türleri 6. sınıf şiir bilgisi 6. sınıf şiir türleri 6.sınıf test şiir bilgisi 6. sınıf test şiir türleri 6. sınıf tonguç akademi şiirler 6.sınıf şiirler 6 kıtalık 6.sınıf şiirleri türkçe dersi 6. sınıf şiir örnekleri 6. sınıf şiir bilgisi çalışma kağıdı 6.sınıf şiir bilgisi 6.sınıf şiir bilgisi test 6.sınıf şiir türleri test şiir 7.sınıf şiir 7 güzel adam şiir 7 kıta 724 şiir şiirler 7 kıtalık 724 şiir neden kabul edilmedi 7 kıtalık şiir şiir türleri 7. sınıf şiir türleri 7.sınıf test şiir bilgisi 7. sınıf testleri 7 şiiri şiirde 7 hececiler kimlerdir şiirler 7. sınıf 7 heceli şiirler 7. sınıf şiir bilgisi test soruları 7.sınıf şiir türleri 7.sınıf şiir bilgisi 7.sınıf şiir türleri test şiir 8.sınıf şiir 8 kıta şiir 8 mart 8 şiir 80 sonrası şiir 835 şiir şiir bilgisi 8. sınıf şiir türleri 8. sınıf test şiir bilgisi 8. sınıf test almanca şiir 8 kıtalık 8 şiiri şiirler 8 kıtalık 8 heceli şiirler 8.sınıf şiir bilgisi 8 satırlık şiirler 8.sınıf şiir türleri test 8. sınıf şiir bilgisi test 8 sınıf şiir bilgisi çalışma kağıdı şiir 9.sınıf şiir 9. sınıf edebiyat şiir 9. sınıf test şiir 9 sınıf ders notları 90lar şiir şiir türleri 9. sınıf şiir türleri 9.sınıf edebiyat şiir gelenekleri 9.sınıf şiir bilgisi 9. sınıf test şiir türleri 9. sınıf test 9 şiiri 9.sınıf şiir türleri 9 eylül şiirleri 9.sınıf şiir bilgisi çalışma kağıdı 9. sınıf şiir örnekleri 9.sınıf şiir inceleme örnekleri
 

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
2 Yanıt
1139 Gösterim
Son İleti Ekim 22, 2017, 01:06:27 ÖS
Gönderen: вαşκαп
0 Yanıt
197 Gösterim
Son İleti Ağustos 26, 2018, 08:00:01 ÖS
Gönderen: Özgür Kız
0 Yanıt
207 Gösterim
Son İleti Eylül 03, 2018, 03:23:21 ÖS
Gönderen: Özgür Kız